کراودفاندینگ حوالی

حوالی قبرستان هم به کمک کراودفاندینگ منتشر شد

صدوهشتاد نفر حوالی قبرستان را پیش‌خرید کردند
آذر 1398

حبیب دانشور

حوالی اولین مجلۀ چاپی در ایران است که برای تأمین مالی بخشی از هزینه‌های خود سراغ کراودفاندینگ یا تأمین مالی جمعی رفته است. کمپین پیش‌خرید شمارۀ اول این مجله در اسفندماه سال ۹۷ در عرض دوازده روز موفق به جذب سیزده میلیون تومان سرمایه شد. کمپین کراودفاندینگ شمارۀ دوم این مجله نیز با همراهی ۱۸۰ نفر توانست بیش از پانزده میلیون تومان سرمایه جذب کند.

حوالی که هویت خود را حرف‌زدن از «ما و فضای اطرافمان» تعریف کرده، هر شماره سراغ یک «فضا» می‎رود. فضای اطراف می‌تواند شهر، خانه یا مقیاس‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تری باشد. در هر شمارۀ حوالی، یک فضا مثل ترمینال، ورزشگاه، پل و... محوریت دارد و تمام محتواها، حولِ همان عنصر فضایی تولید می‌شوند.

در سامانۀ راتا مبلغ هدف کمپین تأمین مالی جمعی شمارۀ دوم مجلۀ حوالی ۱۵ میلیون تومان تعریف شده بود و حوالی توانست بیشتر از مبلغ تعیین‌شده سرمایه جذب کنند. این کمپین کراودفاندینگ که از نوع «پاداش» تعریف شده بود. هشت بستۀ پاداش برای همراهان خود در نظر گرفت. این بسته‌ها به ترتیب از کمترین تا بیشترین شامل پیش‌خرید:

۱. یک نسخۀ الکترونیکی از مجله

۲. یک نسخۀ چاپی از مجله و تحویل در دفتر مجله

۳. یک نسخۀ چاپی از مجله و ارسال به در منزل به‌همراه پارچۀ کادویی «گوشه»

۴. ارسال یک نسخه از شمارۀ دوی مجله به‌همراه شمارۀ یک مجله (حوالی ترمینال) و پارچۀ کادویی «گوشه» دم در منزل

۵. یک نسخه از مجله به‌همراه کارت‌پستال، دفترچه و... (بستۀ حمایت ویژه از مجله)

۶. پنجاه نسخه از مجله که خریدار این بسته، اسمش به‌عنون حامی مالی در مجله درج می‎شد

۷. بستۀ آگهی دورنگ مجله (درج آگهی دورنگ در صفحات داخلی مجله)

۸. بستۀ درج لوگو. در صورت خرید این بسته، لوگوی شرکت یا مؤسسۀ حامی، برای شش شماره پشت جلد مجلۀ حوالی در کنار لوگوی سایر شرکت‌ها و مؤسسه‌های حامیان فرهنگ درج می‌شد.

گردانندگان این مجله، بعد از موفقیت در کمپین کراودفاندینگ خود توانستند در انتهای اردیبهشت‌ماه مجله را به چاپ برسانند. رویداد رونمایی شمارۀ دوم این مجله اول خرداد سال ۹۸ در باشگاه کتابخوانی ازتا، با حضور بیش از ۴۰۰ نفر از مخاطبان مجله با نام «کنار قبرستان» برگزار شد.

«حوالی قبرستان» تا اواسط مردادماه در کیوسک‌های مطبوعاتی، کتاب‌فروشی‌ها، اپلیکیشن‌های کتاب‌خوان و فروشگاه‌های اینترنتی توزیع می‌شود. این مجله توانسته است علاوه‌بر ایران، در محدودۀ جغرافیایی بزرگ‌تری هم فعالیت کند. هم‌اکنون حوالی قبرستان و حوالی ترمینال در چند کتاب‌فروشی در کابلِ افغانستان نیز عرضه می‌شود.