کراودفاندینگ حوالی

حوالی قبرستان هم، به کمک کراودفاندینگ منتشر شد

صدوهشتاد نفر، حوالی قبرستان را پیش‌خرید کردند
مرداد 1398

حبیب دانشور


حوالی اولین مجلۀ چاپی در ایران است که برای تأمین مالی بخشی از هزینه‌های خود به سراغ کراودفاندینگ یا تأمین مالی جمعی رفته است. کمپین پیش‌خرید شمارۀ اول این مجله در اسفندماه سال 97 در عرض دوازده روز موفق به جذب سیزده میلیون تومان سرمایه شد. کمپین کراودفاندینگ شمارۀ دوم این مجله نیز با همراهی 180 نفر توانست بیش از پانزده میلیون تومان سرمایه جذب کند.

حوالی که هویت خود را حرف زدن از «ما و فضای اطرافمان» تعریف کرده، هر شماره به سراغ یک «فضا» می‎رود. فضای اطراف می‌تواند شهر، خانه یا مقیاس‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تری باشد. در هر شمارۀ حوالی، یک فضا مثل ترمینال، ورزشگاه، پل و ... محوریت دارد و تمام محتواها، حولِ همان عنصر فضایی تولید می‌شوند.

در سامانۀ راتا مبلغ هدف کمپین تامین مالی جمعی شمارۀ دوم مجلۀ حوالی 15 میلیون تومان تعریف شده بود و گردانندگان حوالی توانستند بیشتر از مبلغ تعیین شده، سرمایه جذب کنند. این کمپین کراودفاندینگ که از نوع «پاداش» تعریف شده بود، هشت بستۀ پاداش برای همراهان خود در نظر گرفته. این بسته‌ها به ترتیب از کمترین تا بیشترین شامل پیش‌خرید:

1. یک نسخۀ الکترونیکی از مجله

2. یک نسخۀ چاپی از مجله و تحویل در دفتر مجله

3. یک نسخۀ چاپی از مجله و ارسال به درب منزل به همراه کاغذ کادوی پارچه‎ای گوشه

4. ارسال یک نسخه از شمارۀ دو مجله به همراه شمارۀ یک مجله (حوالی ترمینال) و کاغذ کادوی پارچه‌ای گوشه به درب منزل

5. خرید یک نسخه از مجله به همراه کارت پستال، دفترچه و ... (بستۀ حمایت ویژه از مجله)

6. خرید پنجاه نسخه از مجله که خریدار این بسته، اسمش به عنون حامی مالی در مجله درج می‎شد

7. خرید بستۀ آگهی دو رنگ مجله (درجه آگهی دو رنگ در صفحات داخلی مجله)

8. خرید بستۀ درج لوگو که در صورت خرید این بسته، لوگوی شرکت یا موسسۀ حامی برای شش شماره در پشت جلد مجلۀ حوالی در کنار لوگوی سایر شرکت‌ها و موسسه‌های حامیان فرهنگ، درج می‌شد.

گردانندگان این مجله، بعد از موفقیت در کمپین کراودفاندینگ خود توانستند در انتهای اردیبهشت ماه مجله را به چاپ برسانند. رویداد رونمایی شمارۀ دوم این مجله 1 خرداد سال 98 در باشگاه کتابخوانی ازتا، با حضور بیش از 400 نفر از مخاطبان مجله برگزار شد. این رویداد، با نام «کنار قبرستان» برگزار شد.

«حوالی قبرستان» تا اواسط مردادماه در کیوسک‌های مطبوعاتی، کتابفروشی‌ها، اپلیکیشن‌های کتابخوان و فروشگاه‌های اینترنتی توزیع می‌شود. این مجله توانسته علاوه بر جغرافیای ایران، در محدودۀ بزرگتری فعالیت کند و هم‌اکنون در چند کتابفروشی در کابل، پایتخت افغانستان نیز عرضه می‌شود.