شیوه‌نامۀ همکاری با مجلۀ حوالی

به‌عنوان گردانندگان مجلۀ حوالی، از اینکه قرار است با ما همکاری کنید، بسیار خوشحالیم. دلمان می‌خواهد که این همکاری برای شما هم تجربۀ خوبی باشد. پیش خودمان حدس زدیم که روشن‌نبودن چه چیزهایی ممکن است باعث نارضایتی دو طرف شود و تلاش کردیم دربارۀ هر یک از آن‌ها تکلیفمان را با خودمان مشخص کنیم. می‌خواهیم آن‌ها را در همین ابتدا با شما هم به اشتراک بگذاریم. این فایل، شیوه‌نامه‌ای است که قرار است تسهیل‌کنندۀ همکاری ما با شما باشد.

«حوالی»، مجله‌ای دربارۀ آدم‌ها و محیط اطرافشان است. محیط اطراف،‌ می‌تواند شهر، خانه یا مقیاس‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر از این‌ها باشد. در هر شمارۀ حوالی، یک عنصر فضایی (مثل ترمینال، قبرستان، بیمارستان و...) محوریت دارد و تمام محتواها، حولِ همان عنصر فضایی تولید می‌شوند.

مجلۀ حوالی شامل سه بخش کلی است:

 • از من‌ها شخصیت و سوژۀ اصلی هر مطلب این بخش، خود نویسنده است. او سعی می‌کند ما را با دیدگاه منحصربه‌فردش دربارۀ موضوع هر شماره همراه کند و داستان تجربۀ زیسته‌اش را برایمان بگوید. «از من‌ها» روایت‌هایی هستند از نگرش و تجربۀ نویسنده دربارۀ موضوع هر شماره.
 • از دیگران نه فقط نویسنده، که دیگرانی هم در روایت‌های این بخش نقش بازی می‌کنند. گاه نویسنده واسطه می‌شود، در حاشیه می‌ایستد، روزگار دیگران را نگاه می‌کند و قصه‌های مرتبط با موضوع آن شماره را برایمان بازمی‌گوید؛ گاه هم در روایتش همراه و هم‌پای دیگران است و تجربۀ مشترکشان را نقل می‌کند.
 • از دیگرچیزها در این بخش، نویسنده از زاویه‌ای جدید به اجزا و پدیده‌های مرتبط با موضوع هر شماره نگاه می‌کند. تلاش می‌کند ماهیت آن فضا یا بخش‌های گوناگونش را زیر ذره‌بین بگذارد و حرف جدیدی درباره‌اش بزند و ردپایش را در فیلم‌ها، کتاب‌ها، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، اندیشه‌ها، نظریات، رویدادها، مراسم و... دنبال کند.

یادداشت شما در یکی از این سه بخش قرار می‌گیرد و مهم است که روایت‌های شما مبتنی بر واقعیت باشند.


محتوا، شیوۀ نگارش و حجم متن‌ها:

از آن‌جایی که هر شمارۀ مجله، دربارۀ عنصری فضایی است، در نظر داریم که مطالب طوری نوشته شوند که آن عنصر فضایی، نقش محوری در متن‌ها داشته باشد و فراموش نشود. زبانِ متن‌ها قرار است ساده، روان و غیرتخصصی باشد. حجمِ مطالب حداقل ۱۰۰۰ کلمه است و بهتر است که بیشتر از ۳۰۰۰ کلمه نباشد.

کیفیت عکس‌ها و تصویرسازی‌ها:

حوالی دورنگ است و در تصویرسازی‌ها می‌شود از رنگِ دوم هم استفاده کرد. ممکن است بنا به مقتضیاتِ صفحه‌آرایی تغییراتی در تصویرسازی‌ها اعمال شود که با هماهنگی شما خواهد بود. همچنین رنگِ دوم در هر شماره متغیر است که به شما اعلام خواهد شد. عکس‌ها سیاه‌وسفید هستند و باید کیفیت مناسبی داشته باشند تا در چاپ پیکسلیت نشوند. علاوه‌بر آن، بنا به اقتصای چاپ ادیت می‌شوند و بهتر است که بدون ادیت فرستاده شوند. قابِ عکس‌های مجله هم ۱۶ در ۹ و ۲ در ۳ است.

پیگیری‌ها:

یک نفر از طرف گردانندگان مجله نمایندگی خواهد داشت تا با تولیدکنندۀ هر محتوا در ارتباط باشد. در صورتی که در فرآیند تولید این محتواها پرسشی برایتان به‌وجود آمد، می‌توانید با او در میان بگذارید. همچنین فردی که با او در ارتباط هستید، وظیفه دارد که ددلاین‌ها را به شما یادآوری کند و فرآیند تولید محتوا را پیگیری کند. تلاش می‌کنیم که پیگیری‌ها بیش از حد نباشند.

تأیید نهایی محتواهای «متنی»، انتخاب تیتر و ویرایش:

هر متن ممکن است پیش از آنکه به تجریریه برسد، با فردی که مسئولیت پیگیری شما را بر عهده دارد، چند بار رفت‌وبرگشت داشته باشد و بعد از آن وارد تحریریه شود. پس از رفت‌وبرگشت‌ها و پس از اینکه متن وارد تحریریه و نهایی شد، به مرحلۀ ویرایش و انتخاب تیتر می‌رسد. متن‌ها پس از ویرایش، به شما برگردانده می‌شوند تا با توافقِ خودتان نهایی شوند و بعد از آن وارد مرحلۀ صفحه‌آرایی شوند. شما می‌توانید دربارۀ تغییراتِ ویراستاریِ متنتان، مخالفت خود را اعلام کنید. تیترِ متنِ شما هم نهایتاً با نظرِ گردانندگان نهایی می‌شود. شما می‌توانید چند تیتر پیشنهاد دهید و تیمِ گرداننده از میانِ گزینه‌های شما، تیترِ نهایی را انتخاب کنند. در غیرِ این صورت، تیترِ متنتان با نظرِ گردانندگان انتخاب خواهد شد.

حق‌الزحمه:

حق‌الزحمۀ هر محتوایی که تولید می‌شود (عکس، تصویرسازی و متن)، نهایتاً تا انتشار شمارۀ بعدی مجله با شما تسویه می‌شود. حق‌الزحمه‌ها بنا به موقعیت‌های زمانی مختلف و همچنین حجم محتوای تولیدشده، تغییر می‌کنند اما از عرف مجلات خصوصی کمتر نخواهد بود. حق‌الزحمه برای محتواهای متنی، به‌ازای هر کلمه در مجله ۱۰۰ تومان و برای هر عکس هم ۵۰هزار تومان در نظر گرفته شده است.

دیگر توصیه‌های باقی‌مانده:

 • - محتوایی که به دست گردانندگان می‌رسد، ممکن است با چارچوب‌های حوالی همخوان نباشد و در مجله چاپ نشود. در این صورت، حق‌الزحمه‌ای هم به تولیدکنندۀ محتوا پرداخت نخواهد شد. البته فردی که مسئولیت پیگیری شما را بر عهده دارد، دلایل چاپ‌نشدن متن را با شما به اشتراک خواهد گذاشت.
 • - اگر متن شما طولانی است، بهتر است از چند میان‌تیتر استفاده کنید.
 • - نثر اصلی متن‌های مجله، گفتاری یا به‌عبارتی عامیانه نیست و فقط نقل‌قول‌ها می‌توانند گفتاری نوشته شوند. البته اگر متن شما حاوی عباراتی با لهجه‌ها و گویش‌های مختلف باشد، این عبارت‌ها ویرایش معیار فارسی نخواهند شد.
 • - برای نقل‌قول‌ها از گیومه «...» استفاده کنید؛ نه از کوتیشن ”...“.
 • - در رسم الخط حوالی از ۀ به جای ه‌‌ی استفاده می‌شود؛ مثلاً شیوه‌نامۀ همکاری و نه شیوه‌نامه‌ی همکاری.
 • - لطفاً برای نیم‌فاصله‌ها، از دکمه‌های استاندارد آن، یعنی shift+ctrl+2 استفاده کنید.
 • - یادداشت‌هایتان را در قالب فایل word و بدون هیچ استایلی به دست ما برسانید.
 • - ارجاعات به‌شکل Endnote (در انتهای آخرین صفحه) باشند و نه به‌شکل Footnote (در انتهای هر صفحه). برای ارجاع هم فقط اسم نویسنده و اسم کتاب یا مقاله ذکر می‌شود: مثلاً مارشال برمن، تجربۀ مدرنیته.

پی‌نوشت ۱: این شیوه‌نامه ممکن است در آینده و به‌مرور زمان تغییر کند..

پی‌نوشت ۲: اگر نکته‌ای دربارۀ شیوۀ همکاریتان با حوالی دارید، یا دربارۀ هرکدام از بندهای این شیوه‌نامه نکته‌ای در ذهن دارید، لطفاً با ما در میان بگذارید.